Zawartość kofeiny w uzależniających produktach

Kofeina

 
jest najbardziej znanym i cenionym składnikiem kawy, który determinuje jej właściwości lecznicze. Kofeina znalazła zastosowanie w preparatach:
-przeciwmigrenowych
-przeciwastmatycznych
-przeciwbólowych
-pobudzających.
 
Dawka lecznicza wynosi 200 mg, co stanowi ekwiwalent ok. 4 kaw espresso, 3 filiżanek kawy rozpuszczalnej, 2 filiżanek kawy mielonej.
Kofeina występuje nie tylko w ziarnach kawy, kakaowca, owocach guarany, liściach herbaty, ostrokrzewu paragwajskiego (yerba mate), ale także w kilkudziesięciu innych roślinach.
Aby poprawić koncentrację i odzyskać siły częściej sięgamy po kawę, herbatę i napoje energetyzujące.
Kofeina to substancja, która pobudza ośrodkowy układ nerwowy wpływając na wzrost koncentracji, relaks i poprawę nastroju. Przyspiesza czynność serca, zwiększa siłę jego skurczu i podwyższa tempo przemiany materii. Zwęża też naczynia mózgowe, dzięki czemu pomaga w łagodzeniu migreny. Kofeina ma właściwości pobudzające przez działanie na korę mózgową. Powoduje lepsze skupienie uwagi, wydłuża czas koncentracji, zmniejsza zmęczenie i senność. Poprawia logiczne myślenie i pamięć. To jednak efekt krótkotrwały i wraz z wydalaniem kofeiny z organizmu ginie. Średni okres półtrwania tego związku w organizmie wynosi 4 godziny (każdy ma inną wrażliwość na kofeinę- szybciej metabolizuje się np. u palaczy).
Najwyższe stężenie kofeiny we krwi występuje po 40-60 minutach od spożycia. To właśnie dlatego pobudzające działanie kawy czy herbaty pojawia się z opóźnieniem.
Jeżeli problemy seksualne, takie jak obniżone libido, wynikają właśnie z przemęczenia, wówczas surowce zawierające kofeinę mogą okazać się pomocne. Dowiedli tego m.in. naukowcy z Uniwersytetu w Teksasie. Z ich badań wynika, że mężczyźni, którzy spożywają od 85 do 170 mg kofeiny dziennie są o 42 proc. mniej narażeni na ryzyko wystąpienia zaburzeń erekcji niż mężczyźni, którzy dziennie przyjmują jedynie 0-7 mg kofeiny.
 
 

Kofeina

 
jest również stosowana w tabletkach przeciwbólowych, bo łagodzi ból i napięcie.
 
Ponadto kofeina może obniżać histaminę w organizmie- związek odpowiedzialny za reakcje alergiczne. Jest też wykorzystywana do leczenia astmy oskrzelowej, bo rozszerza oskrzela. Coraz więcej jest doniesień naukowych, że spożywanie kawy może zmniejszać ryzyko cukrzycy typu 2 i niektórych nowotworów, ale nie zostało to jeszcze udowodnione.
 
Zawsze należy pamiętać o odpowiedniej ilości spożywanej kofeiny.
Jeżeli prawidłowo się odżywiamy i dostarczamy odpowiednią ilość składników do organizmu, to picie kawy w umiarkowanych ilościach działa na nas pozytywnie.

Dodatkowe informacje

Kontakt

  • +48 668 943 608
  • +48 668 943 605
  • biuro@kofeina-hurt.pl

Design © 2017 Websiteok All rights reserved.