Środki przeciwbólowe

U sportowców amatorów i sportowców zawodowych występowanie bólu i uczucia choroby jest bardzo częstą przypadłością. Dlatego sportowcy od dawna potwierdzają, że stało się powszechną praktyką zażywanie, a nawet nadużywanie środków przeciwbólowych.
 
Środki przeciwbólowe mogą szybko przynieść ulgę, ale niestety zażywane bez umiaru- zwłaszcza przy uprawianiu sportu- mogą mieć fatalny wpływ na zdrowie. Natężenie odczuć bólu zależy od odpowiedniego nawodnienia, spożywania przekąsek bogatych w węglowodany, występowania alergii, a przede wszystkim od indywidualnej reakcji organizmu. Zależy też od rodzaju sportu jaki uprawiamy. Wielu sportowców zażywa środki przeciwbólowe przed i w trakcie np. biegu co wiąże się z zabójczą reakcją na nerki. Są one narażone na stres przez wstrząsy podczas biegu. Nadużywanie środków  uderza również w żołądek i jelita. Podczas wysiłku są one słabo zaopatrzone w krew, bo jest ona tłoczona głównie do mięśni. Kiedy dodamy do tego jeszcze środek przeciwbólowy, który hamuje wydzielanie enzymu cyklooksygenazy i tym samym wytwarzaniu hormonów chroniących błonę śluzową, następstwem mogą być nudności, wymioty, biegunka, krwawienie albo skurcze. Środki przeciwbólowe (nadmiar) podnoszą ciśnienie krwi, które i tak rośnie podczas wysiłku.
 
Dla wielu sportowców amatorów i zawodowców sięganie po środki przeciwbólowe stało się samo przez się zrozumiałe.
Np. dwie trzecie biegaczy uczestniczących w maratonie bońskim przyznało się, że przed startem zażyło środki przeciwbólowe.
Przed takim działaniem ostrzegają prof. Kay Brun i ordynator na Oddziale Wewnętrznym Kliniki Sportowej Hellersen w Luedenscheid.
Profesora niepokoi mnożenie się wielu dolegliwości u długodystansowców, kolarzy i pływaków.
 
Miłośnicy sportu muszą pamiętać, że środki przeciwbólowe nigdy nie będą obojętne dla organizmu sportowca.
Lekarze nie potępiają środków przeciwbólowych, a jedynie ostrzegają przed ich nadmiernym, długotrwałym stosowaniem.
 
Na pewno w wielu przypadkach są pomocne. Sportowcy zawsze powinni pamiętać o skutkach ubocznych zarówno krótkotrwałego przyjmowania dużych dawek, jak i długotrwałego małych. Należy pamiętać, że środki przeciwbólowe to nie witaminy i należy je przyjmować tylko wtedy kiedy jest to konieczne. Nie można ich łykać na zapas.
 
Jeśli musimy zażywać środki przeciwbólowe, pamiętajmy o kilku zasadach:
 
-Nigdy nie bierz środków przeciwbólowych przed i w trakcie treningu lub zawodów.
-Nigdy nie przekraczaj zalecanej dawki.
-Nie mieszaj różnych leków.
-Bierz z dużą ilością płynów.
-Bierz leki osłonowe na żołądek.
-Skonsultuj z lekarzem długotrwałe stosowanie oraz poinformuj o swoich chorobach.
 
Wiadomo, że dla sportowców stosujących środki przeciwbólowe najważniejsze jest wyeliminowanie bólu, ale czy za wszelką cenę?
Lekarze zwracają uwagę na umiar, rozsądek przy stosowaniu środków przeciwbólowych.
Interwencja farmakologiczna powinna być więc  zawsze przemyślana, stosowana rozważnie i oszczędnie.

 

Dodatkowe informacje

Kontakt

  • +48 668 943 608
  • +48 668 943 605
  • biuro@kofeina-hurt.pl

Design © 2017 Websiteok All rights reserved.