Lekarstwa, uzależnienie od lekarstw

Nadużywanie lekarstw określane jest mianem lekomanii. Wbrew pozorom problem ten nie jest rzadki- nadużywanie leków plasuje się bowiem w czołówce nałogów razem z uzależnieniem od narkotyków czy alkoholu. Teoretycznie człowiek uzależnić może się od wszystkiego. Dokładnie tak jest z preparatami farmaceutycznymi. Istnieją leki o różnym potencjale uzależniającym. Do jednych z najszybciej prowadzących do rozwoju uzależnienia wymienić można opioidowe leki przeciwbólowe oraz przeciwlękowe z grupy benzodiazepin. Uzależnienie od leków jest groźne ze względu na wiele aspektów. Każdy lek bowiem posiada jakieś typowe dla siebie skutki uboczne. Często zażywane są niezgodnie ze wskazaniami (np. w znacznie zwiększonej dawce). W przebiegu lekomanii dochodzi do tolerancji na leki - pacjent zażywa z czasem coraz większe ich dawki. Jeżeli wcześniej zażywał np. środki przeciwbólowe wtedy kiedy doświadczał bólu, to razem z wystąpieniem uzależnienia może on je stosować niezależnie od tego, czy dolegliwość występuje czy też nie.
 
Podobnie jest z kofeiną. Jest najbardziej rozpowszechnionym środkiem stymulującym  na świecie. Jest to substancja psychoaktywna wykazująca bezpośredni wpływ na układ nerwowy. Kofeina to alkaloid, który występuje w wielu roślinach, kawie, herbacie, yerba mate, guaranie i kakao. Kofeina zwiększa metabolizm, pozwala zmniejszyć odczucie zmęczenia fizycznego, przywraca ostrość umysłu w warunkach słabości lub sennego nastroju. Sięgamy po nią podczas wytężonej pracy fizycznej i umysłowej. Działa pobudzająco. Kofeina jest bezpieczna dla organizmu, ale w niektórych przypadkach może pojawić się uzależnienie.
U osób systematycznie przyjmujących kofeinę w bardzo dużych ilościach mogą pojawić się np. drażliwość i bóle głowy. Szczególnie niebezpieczne wydaje się spożywanie kofeiny przez kobiety w ciąży. U osób uzależnionych pojawiają się zaburzenia snu, nastroju, a także niektórzy skarżą się na dzwonienie w uszach. Warto zatem racjonalnie dawkować kofeinę.
W przypadku poważnych uzależnień, gdy nie jesteśmy w  stanie poradzić sobie z nimi sami, pomocy powinniśmy poszukać u psychiatrów lub w ośrodkach zajmujących się leczeniem uzależnień.

Dodatkowe informacje

Kontakt

  • +48 668 943 608
  • +48 668 943 605
  • biuro@kofeina-hurt.pl

Design © 2017 Websiteok All rights reserved.