Automaty, ekspresy do kawy

Automaty, ekspresy do kawy

Ekspres, (automat) do kawy to zautomatyzowane urządzenie służące do parzenia kawy.

A kawa to napój sporządzony z palonych, z następnie zmielonych lub poddanych instantyzacji ziaren kawowca, zwykle podawana na gorąco. Pochodzi z Etiopii, w Europie pojawiła się ok. XVI wieku. Jedna z najpopularniejszych używek na świecie i główne źródło kofeiny, która ma wiele zalet. Znosi uczucie zmęczenia i senności, podwyższa koncentrację uwagi i ogólną sprawność umysłową oraz zwiększa metabolizm. Kofeina ma również pozytywny wpływ na formułowanie myśli i poprawną koordynację ruchową.
 

Kawę

można sporządzać w różnych ekspresach. Oto rodzaje:
- przelewowe
- ciśnieniowe
- dzbankowe
- niskociśnieniowe
- kolbowe
- automatyczne
- kapsułowe
 

Ekspres do kawy

jest obecnie bardzo popularny i nie wyobrażamy sobie bez niego życia. Dziś kupujemy taki, jaki tylko chcemy. Jednak ten kawowy dobrobyt istnieje stosunkowo niedawno.
 
1- Pierwsze ekspresy były to raczej dzbanki z przykrywką, flanelowym filtrem oraz kranem do upuszczania naparu. Używano ich na przełomie XVII i XVIII wieku.
 
2- Następny wynalazek to "ekspres" z sitkiem Benjamina Thompsona.
 
3- Kolejny stworzył Włoch Angelo Moriondo w XIX wieku, urządzenie wykorzystywało jednocześnie parę i wodę, ale była to ogromna maszyna i nie produkowana masowo.
 
4- Następny Włoch Luigi Bazzera udoskonalił na pocz. XX wieku powyższą maszynę i sprawił, że kawę można było zaparzać w kilka sekund. Nie potrafił jednak odpowiednio sprzedać swojego produktu.
 
5- Desiderio Pavoni ulepszył dotychczasowy ekspres i skutecznie wprowadził do sprzedaży. Początkowo współpracował z Bazzerą, ale założył własną markę i to on przejął mediolański rynek. Jego ekspresy potrafiły w ciągu jednej godziny przygotować nawet tysiąc filiżanek kawy.
 
6- Ogromny sukces odniósł kolejny Włoch, jednocześnie konkurent Pavoniego, Pier Teresio Arduino tuż po I wojnie światowej. On udoskonalił i zmniejszył ekspres do kawy oraz zmienił kawowe zwyczaje Włochów ( za sprawą jednego plakatu).
 
7- Po II wojnie światowej Achille Gaggia udoskonalił ekspres.
 
8- Kolejnym urządzeniem, które stało się prototypem dzisiejszego ekspresu do kawy był E-61 firmy FAEMA.
 

Podsumowanie

To właśnie dzięki długiej pracy wizjonerów, przedsiębiorców i samych miłośników kawy dzisiaj możemy korzystać z tak niezwykłych urządzeń- ekspresów do kawy.

Dodatkowe informacje

Kontakt

  • +48 668 943 608
  • +48 668 943 605
  • biuro@kofeina-hurt.pl

Design © 2017 Websiteok All rights reserved.